Zadzwoń: +48 737 340 752

Przed zakupem

Jak działa czujnik?

Czujnik jest małym urządzeniem zawierającym czujnik mikrofalowy. Odczyt robiony jest co najmniej co 8 godzin, a wynik wysyłany jest do aplikacji Aquilo.

Co zawiera zestaw z czujnikiem Aquilo?

Dla czujnika WIFI zestaw zawiera:

 • Nadajnik – montowany w dowolnym miejscu na ścianie komina rewizyjnego zbiornika
 • Odbiornik – montowany w domu lub innym pomieszczeniu, gdzie jest sygnał WiFi. Odległość między nadajnikiem a odbiornikiem powinna wynosić do 20 m.
 • Anteny
 • Blaszka montażowa wraz z wkrętami
 • Aplikacja “Aquilo” na telefon i w przeglądarce

Dla czujnika LTE zestaw zawiera:

 • Czujnik – montowany w dowolnym miejscu na ścianie komina rewizyjnego zbiornika
 • Antena
 • Blaszka montażowa wraz z wkrętami
 • Aplikacja “Aquilo” na telefon i w przeglądarce
Gdzie mogę zamontować czujnik?

W każdym miejscu! Nadajnik możesz umieścić w szambie lub zbiorniku na deszczówkę. Czujnik jest bezprzewodowy, dlatego bez obaw możesz mieć go w zbiorniku, który znajduje się nawet na podjeździe – nic nie będzie z niego wystawało. Problemem dla nadajnika nie są nawet żeliwne, grube pokrywy.

Czy z czujnika wystaje coś na powierzchni?

Nie, z czujnika nie wystaje żadna część. Nie ma sondy lub innego zanurzanego w zbiorniku przedmiotu. Nic nie wystaje również na zewnątrz, dzięki czemu czujnik może być montowany w zbiornikach umieszczonych w podjazdach.

W moim zbiorniku jest pompa. Czy będzie przeszkadzać czujnikowi?

Pompa w zbiorniku nie będzie przeszkadzać czujnikowi.  Jeśli jednak masz wątpliwości, proponujemy kontakt z nami – na pewno pomożemy! Przed konsultacją z nami wykonaj zdjęcia wnętrza zbiornika, wtedy będzie nam łatwiej doradzić.

Mam kilka zbiorników. Czy można podłączyć kilka czujników naraz?

Tak możesz podłączyć kilka nadajników do jednego odbiornika, np. kiedy masz kilka zbiorników. Pod jedno konto w aplikacji również możesz podłączyć kilka nadajników, dzięki czemu w jednym miejscu widzisz dane z kilku zbiorników.

Możesz także kupić wspólnie z sąsiadem odbiornik + kilka nadajników, a każdy z Was dostanie osobne konta i będzie widział tylko swoje odczyty.

Możliwość podłączenia kilku nadajników pod jedno konto jest dostępna tylko z planami subskrypcyjnymi PREMIUM i PRO LTE.

Czy czujnik obowiązuje gwarancja?

Tak, urządzenie Aquilo ma 2 lata gwarancji. Szczegółowe warunki gwarancji są dostępne tutaj.

Co jeśli nadajnik nie będzie działał w moim zbiorniku?

Twój zbiornik znajduje się w zbyt dużej odległości od domu, przez co nadajnik traci sygnał z odbiornikiem? Proponujemy zamontować Aquilo LTE Czujnik poziomu cieczy, urządzenie działa po sieci komórkowej i nie wymaga dostępu do WIFI. Jeśli dalej nadajnik nie działa w Twoim zbiorniku, to w takim przypadku obowiązuje gwarancja zwrotu pieniędzy.

Czy czujnik działa podczas zimy?

Tak, urządzenie działa również wtedy, kiedy jest niska temperatura. Czujnik Aquilo bez problemu radzi sobie podczas zimy i jesieni.

Temperatura i wilgotność nie wpływają na pomiar, ale może mieć to wpływ na to, czy dane dotrą drogą radiową od nadajnika do odbiornika.

Czy muszę kupować subskrypcję?

Wybierając czujnik Aquilo WIFI zakup subskrypcji nie jest obowiązkowy. Dostęp do aplikacji Aquilo umożliwiającej monitorowanie jednego zbiornika jest na zawsze darmowy. 

Zakup subskrypcji PREMIUM daje dodatkowe możliwości, np.: dostęp do większej ilości danych historycznych – 2 lata, wysyłka smsów, częstszą niż co 8h aktualizację informacji o poziomie cieczy w zbiorniku.

Wybierając czujnik Aquilo LTE zakup subskrypcji jest obowiązkowy. Opłata ta pokrywa m.in. kartę SIM, która już znajduje się w czujniku i dzięki której czujnik może wysyłać informacje o odczytach do “chmury”.

Przy montażu

Jak się montuje czujnik Aquilo?

Czujnik montuje się w dowolnym miejscu na ścianie komina rewizyjnego. Istnieje możliwość montażu również na pokrywie, jednak tylko w przypadku pokryw plastikowych.

Jak skonfigurować czujnik Aquilo w aplikacji?

Po zamontowaniu czujnika w zbiorniku lub/i podłączeniu odbiornika do prądu (czujnik Aquilo WIFI) musimy skonfigurować je. W tym celu, pobieramy aplikację mobilną Aquilo lub korzystamy z aplikacji webowej.

Dla czujnika domowego Aquilo WIFI w trakcie konfiguracji trzeba podać nazwę i hasło do sieci WiFi, do której będzie łączył się czujnik.

Dla czujnika profesjonalnego Aquilo LTE wystarczy jak w aplikacji mobilnej zeskanujemy QR kod znajdujący się na urządzeniu.

W aplikacji mobilnej można wpisać swoją nazwę zbiornika, ustawić odległość (cm) cieczy od czujnika, którą nadajnik będzie traktował jako 100% oraz wprowadzić ustawienia powiadomień. Jeśli nic nie będzie tam wpisane to czujnik przyjmie wartości domyślne, tj. jako 100% będzie traktował odległość 30 cm pomiędzy cieczą a czujnikiem. Nie trzeba ustawiać poziomu pustego zbiornika (głębokości zbiornika), ponieważ czujnik tego się uczy (po pierwszym opróżnieniu zbiornika nauczy się, gdzie jest dno).

Jak zintegrować czujnik z Home Assistant lub Loxone?

Czujnik może zostać zitegrowany z systemami automatyki domowej Home Assistant lub Loxone. Instrukcja integracji jest dostępna poniżej Materiały do pobrania lub na stronie aquilo.pl/manual

Aplikacja Aquilo

Do czego służy aplikacja Aquilo?

Stworzyliśmy aplikację, dzięki której masz ciągły dostęp do informacji o zawartości zbiornika, nie musisz nawet być w domu. W aplikacji znajdziesz:

 • aktualny poziom płynu w zbiorniku,
 • przybliżony czas zapełnienia (urządzenie samo prognozuje czas, na podstawie dotychczasowego tempa zapełniania),
 • powiadomienie w momencie, kiedy poziom napełnienia zbiornika będzie niepokojący,
 • historię dotychczasowych pomiarów, aby porównać wyniki.

Aplikacja nie tylko powiadamia Ciebie o zbliżającym się terminie opróżnienia zbiornika. Może wysłać SMS do firmy asenizacyjnej, z którą współpracujesz.

Niektóre funkcje są dostępne tylko w wersji PREMIUM i PRO LTE. Sprawdź jaki plan najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Czy czujnik może działać bez aplikacji?

Aplikacja nie jest konieczna, ale bez niej czujnik nie będzie mógł powiadamiać o stanie zbiornika. Sam czujnik nie ma sygnalizacji.

Czego mogę użyć zamiast aplikacji?

Oprócz aplikacji mobilnej stworzyliśmy aplikację webową dostępną przez przeglądarki internetowe. Dzięki niej masz dostęp do takich samych informacji, jakie są w aplikacji mobilnej, ale wszystko z poziomu przeglądarki. Jedyna różnica jest taka, że z aplikacji webowej nie są wysyłane powiadomienia i smsy.

Czy czujnik może kontaktować się z firmą asenizacyjną? SMS

Tak, czujnik Aquilo może wysyłać SMS do firmy, która zajmuje się wywożeniem nieczystości! Funkcja ta jest dostępna w wersji PREMIUM i PRO LTE.

W aplikacji można wybrać osobę (z listy kontaktów) oraz treść wiadomości. W momencie, kiedy zbliża się termin opróżnienia zbiornika, dostaniesz powiadomienie. Z poziomu aplikacji, wystarczy, że klikniesz ikonę wiadomości – dopiero wtedy zostanie wysłany (wcześniej ustalony) sms do firmy asenizacyjnej.

Aplikacja Aquilo nie wysyła sama wiadomości SMS.

Użytkowanie czujnika

Czy czujnik zawsze musi mieć ciągły dostęp do Internetu?

Nie, urządzenie nie musi być cały czas podłączone do WIFI. Wtedy, kiedy czujnik nie będzie miał łączności z internetem, nie będą pojawiały się odczyty w aplikacji. Niektórzy klienci udostępniają czujnikowi internet, jak przychodzą z pracy do domu i to też działa.

Dla czujnika profesjonalnego Aquilo LTE czujnik wysyła odczyty po sieci komórkowej, więc dostęp do WIFI nie jest wymagany.

Jak mogę zmienić sieć WiFi, do której chcę podłączyć czujnik?

Zresetuj odbiornik przez przytrzymanie przycisku RESET, znajdującego się na prawej ściance odbiornika. Po chwili dioda na odbiorniku zacznie pulsować. Wtedy w aplikacji Aquilo w Ustawieniach wybierz WiFi i przejdź do zmiany ustawień WiFi. Następnie wybierz Skanuj i z listy wybierz swoją nową sieć WiFi. Wprowadź informacje o haśle i wybierz Połącz. Poczekaj chwilę, w ciągu minuty czujnik powinien wznowić działanie w nowej sieci. Dioda na odbiorniku zaświeci się na kolor niebieski.

Jakie baterie pasują do czujnika? Jak często trzeba wymieniać baterie w urządzeniu?

Do nadajnika wchodzi bateria litowa 3,6V R14 “C”.  Przewidywany czas działania czujnika na baterii – do 2 lat, w zależności od warunków otoczenia.

Czy można wykonać odczyt na żądanie?

Na tę chwilę, ze względu na optymalizację czasu działania czujnika na baterii, nie ma takiej możliwości. Czujnik Aquilo wykonuje odczyt co najmniej co 8 godzin, a wynik wysyłany jest do aplikacji Aquilo.

Czy da się zalać czujnik?

Nie, czujnik jest całkowicie wodoszczelny. Zanurzenie w wodzie nie spowoduje żadnych uszkodzeń urządzenia. 

Co się stanie jak nie przedłużę subskrypcji?

Czujnik domowy Aquilo WIFI nie przestanie działać. Informacje o odczytach będą dalej dostępne w aplikacji, ale jej niektóre funkcje zostaną wyłączone lub ograniczone. Dostępne bez aktywnej subskrypcji funkcje są opisane w planie BASIC.

Czujnik profesjonalny Aquilo LTE nie będzie działać bez aktywnej subskrypcji PRO LTE. Nie martw się jednak jeśli zapomnisz o jej przedłużeniu. Możesz zrobić to w każdej chwili, a dane o odczytach czujnika staną się ponownie dostępne.

Materiały do pobrania

Karta katalogowa Aquilo WIFI CS-04 – w języku polskim pobierz tutaj.

Instrukcja montażu Aquilo WIFI CS-04 – w języku polskim pobierz tutaj.

Techniczna instrukcja montażu Aquilo WIFI CS-04 / zmiany sieci WIFI – w języku polskim pobierz tutaj.

Karta katalogowa Aquilo LTE CS-05 – w języku polskim pobierz tutaj.

Instrukcja montażu Aquilo LTE CS-05 – w języku polskim pobierz tutaj.

Instrukcja integracji z Home Assistant – w języku polskim pobierz tutaj.

Instrukcja integracji z Loxone – w języku polskim pobierz tutaj.